Reguły Go‎ > ‎

Podstawowe reguły go

Gra w Go polega na otaczaniu terytorium? na planszy. Celem gry jest zdobycie większej niż przeciwnik liczby punktów. Punkty zdobywa się zarówno przez otoczenie obszaru na planszy jak i przez zbicie kamieni przeciwnika.

Istnieje kilka oficjalnych zestawów reguł Go, lecz wszystkie bazują na zasadach tu opisanych.

1. Rozgrywka polega na stawianiu kamieni? na przecięciach linii tworzących planszę. Gracze stawiają kamienie na przemian, zaczynając od gracza grającego czarnymi. Raz postawiony kamień nie jest przesuwany - pozostaje na swoim miejscu do końca gry chyba, że zostanie zbity.

2. Wolne przecięcia sąsiadujące (połączone liniami) z kamieniem to jego oddechy. Kamień przeciwnika znajdujący się na którymś z tych przecięć zabiera mu oddech. Kamień, któremu zabrano wszystkie oddechy jest zbity. Przeciwnik zdejmuje go z planszy i zachowuje jako jeńca.

3. Kamienie tego samego koloru, połączone liniami tworzą łańcuch, który ma wspólne oddechy. Łańcuch można zbić zabierając mu wszystkie oddechy.

Uogólnieniem tego pojęcia jest grupa. Trudno ją ściśle zdefiniować; można powiedzieć, że jest to pewna liczba kamieni (łańcuchów) pozostających ze sobą w ścisłej relacji. (Łatwiej to pokazać na rysunku, które zostaną dodane później)

4. Reguła Ko: Jeżeli przeciwnik właśnie zbił jeden Twój kamień, nie możesz go natychmiast odbić.

(Jeżeli czytasz reguły po raz pierwszy to możesz pominąć uwagę do tego punktu)
JanStozek? + Vertigo: W sytuacji, w której przeciwnicy mogliby w nieskończoność odbijać sobie nawzajem jeden kamień, gracz musi przed odbiciem kamienia wykonać ruch w innym miejscu planszy zwany groźbą ko. Jeżeli przeciwnik na nią odpowie (może też zignorować groźbę i połączyć swój kamień kończąc ko) możemy odbić i teraz przeciwnik daje groźbę. W niektórych regułach istnieje też reguła SuperKo? zabraniająca powtórzenia tej samej pozycji wszystkich kamieni na całej planszy. Została ona wprowadzona, aby uniemożliwić nieskończone powtarzanie sytuacji w pozycjach, których nie obejmuje zwykła reguła ko (np. PotrójneKo?).

5. Grupa żyje? jeżeli nie da jej się zbić. Grupa jest martwa jeżeli nie może uniknąć zbicia.

6. Obszar otoczony przez żywą grupę, wewnątrz którego przeciwnik nie może utworzyć swojej żywej grupy, nazywamy terytorium?.

A jeśli może, a nie utworzył? Czy to wówczas jest teren?
VertiGo: Jeżeli nie zagrał tam przed spasowaniem, to znaczy, że nie wierzy, że się da. Przyjmujemy to jako wystarczające.

7. Koniec gry - Jeżeli nie widzisz ruchów, które przyniosłyby ci korzyść, możesz spasować. W tym momencie przeciwnik może wykonać ruch, na który możesz normalnie odpowiedzieć. Jeżeli obaj gracze spasują po sobie gra się kończy.

8. Liczenie - Martwe grupy zdejmuje się z planszy i dołącza do jeńców (nie ma potrzeby wypełniania wszystkich ich oddechów). Następnie liczy się wszystkie puste przecięcia tworzące terytoria i dodaje liczbę jeńców. Wygrywa gracz z większą liczbą punktów.

JanStozek?: Powyższy opis dotyczy reguł japońskich. Zgodnie z regułami chińskimi nie uwzględnia się jeńców, natomiast dodaje się do siebie liczbę kamieni tworzących żywe grupy oraz pustych skrzyżowań przez nie otoczonych.
MarcinKaminski: W wiekszosci przypadkow otrzymuje się ten sam wynik.
JanStozek?: W praktyce liczenie punktów odbywa się wprost na planszy poprzez nadanie liczonym kamieniom lub terenowi kształtów wygodnych do liczenia, zwykle prostokątów o powierzchniach będących wielokrotnością 5.

W najbliższej przyszłości reguły zostaną uzupełnione poglądowymi obrazkami :-)


Tutaj niezbędne są diagramy pokazujące to o czym piszę (być może nie wystarczająco przejrzyście). Jak je wprowadzić?
BaZik: najprosciej na dzien dzisiejszy stworzyc jakos gif-a/jpg-a z obrazkiem i dac do niego linka. Wydaje mi sie ze da sie zrobic bmp-a w Hibiscusie... Czy jest możliwość budowania diagramów tak jak w wiki w trybie tekstowym? MarcinKaminski: Można zainsta

Comments