Oficjalne reguły gry wydane przez Nihon KiinNihon Kiin oraz Kansai Kiin niniejszym modyfikują reguły Go sformułowane w październiku 1949 roku i ustalają Japońskie Reguły Go. Reguły te należy stosować w duchu rozsądku i wzajemnego zaufania między graczami.
Go jest grą, w której dwóch graczy współzawodniczy w umiejętnościach na planszy, od początku gry aż do jej zakończenia zgodnie z Artykułem 9, aby ustalić, który z nich jest w stanie zająć więcej terytorium. "Gra" odnosi się do ruchów wykonanych aż do "końca gry".
Gracze mogą naprzemiennie wykonywać po jednym zagraniu, przy czym jeden gracz gra czarnymi kamieniami, a jego przeciwnik gra białymi kamieniami.
Plansza jest siatką 19 poziomych i 19 pionowych linii tworzących 361 przecięć. Kamień może zostać zagrany na dowolnym niezajętym przecięciu (zwanym pustym punktem), na którym może on istnieć zgodnie z Artykułem 4. Punkt, na który zagrano kamień, nazywany jest punktem zagrania.
Po zakończeniu ruchu grupa jednego lub więcej kamieni należących do jednego gracza istnieje na swoich punktach zagrania na planszy, dopóki poziomo lub pionowo przylega do niej co najmniej jeden pusty punkt, zwany oddechem. żadna grupa bez oddechu nie może istnieć na planszy.
Jeżeli w wyniku ruchu jednego z graczy jeden lub więcej kamieni jego przeciwnika nie może istnieć na planszy zgodnie z poprzednim artykułem, gracz musi usunąć te kamienie przeciwnika, zwane jeńcami. W takim przypadku ruch się kończy po usunieciu tych kamieni.
Kształt, w którym gracze mogą naprzemiennie zbijać i odbijać jeden kamień przeciwnika, zwany jest ko. Gracz, którego kamień został zbity w ko, nie może odbić kamienia w tym ko w następnym ruchu.
Puste punkty otoczone żywymi kamieniami tylko jednego gracza zwane są punktami wewnętrznymi. Pozostałe puste punkty zwane są dame. O kamieniach, które są żywe, lecz posiadają dame, mówimy, że są w seki. Punkty wewnętrzne otoczone żywymi kamieniami, któe nie są w seki, nazywamy terytorium, przy czym każdy punkt wewnętrzny liczy się jako jeden punkt terytorium.
Podczas gry gracz może zakończyć grę poprzez przyznanie się do przegranej. Nazywa się to poddaniem. Mówimy, że przeciwnik wygrał przez poddanie.
Jeżeli ta sama pozycja na całej planszy powtórzy się podczas gry, a gracze wyrażają na to zgodę, gra kończy się bez wyniku.
Naruszenie powyższych reguł powoduje natychmiastową przegraną, chyba że w |
Reguły Go >